秋 קוֹיוֹ (Kōyō) “עלים אדומים” ביפן

עונות השנה ביפן

ביפן, מזג האוויר ועונות השנה הם נושאים לגאווה לאומית.

ארבע עונות השנה ביפן שונות זו מזו באופן ברור, לכל עונה מאפיינים ברורים וצבעים משלה, והעונות מתחלפות באופן מובהק בתוך ימים ספורים.

החורף ביפן קר וקפוא. הוא מתחיל בתחילת חודש נובמבר בהוקאידו, צפון הונשו,  ומשם ממשיך למערב יפן. החוף המזרחי הוא האחרון שמקבל את מכת הקור, ובחורפים רבים אפילו לא יורד שלג בטוקיו. האיים הדרומיים של קיושו ושיקוקו נשארים חמימים ויבשים כל החורף ואוקיאווה עוד יותר מכך.

 

חורף ביפן | חבלי ארץ
חורף ביפן | 雷太, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

האביב (מרץ – מאי) הוא תקופה של פריחה בכלל, ופריחת הדובדבן (הסאקורה) בפרט. מזג האוויר מתחמם, הטמפרטורות עולות והיפנים חוגגים.

 

פריחת הדובדבן ביפן | חבלי ארץ
צילום: יוסי בן עמי

 

הקיץ מתחלק למעשה לעונת הגשמים והעונה היבשה – בראשיתו של הקיץ  (יוני – יולי) ניתן לצפות לגשמים כבדים הבאים במפתיע ויורדים בחוזקה, האוויר לח מאוד והטמפרטורות גבוהות. החל מאמצע יולי העננים הכבדים מפינם את מקום והשמיים מתבהרים. החום והלחות הכבדים ממשיכים עד ספטמבר.

 

קיץ ביפן | חבלי ארץ
צילום: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%E3%81%93%E3%82%8C%E3%81%A7%EF%BD%9E%E3%81%84%E3%81%84%E3%81%AE%E3%81%A0%EF%BD%9E%E2%99%AA%E5%A4%8F_-_panoramio.jpg

 

שלכת ביפן

秋 ואז מגיע הסתיו, עם השלכת היפנית, שהיא לדעת רבים אחת מתופעות הטבע היפות והמהממות בארץ זו ובעולם כולו.

הסתיו מתחיל בצפון הגבוה ומתקדם בהדרגה דרומה, מהוקאידו האי הצפוני לכיוון המחוזות ההרריים של מרכז יפן והאי הדרומי, עד שיפן כולה נשטפת בצבעים עזים של כתום, צהוב ואדום.

 

שלכת ביפן | חבלי ארץ
צילום: יוסי בן עמי

 

עונת השלכת כולה נמשכת כשלושה חודשים. בכל אזור נמשכת השלכת מספר שבועות, במהלכם הירוק העז מפנה את מקומו לצהוב חיוור ואח”כ צהוב עז, הצהוב משתנה לכתום בוער ואח”כ לאדום בוהק, שדוהה לחום עד לנשירת העלים כולם.

הצבעים בוהקים כל כך עד שהם נראים לא אמיתיים, והמראה כולו מרהיב באופן יוצא דופן.

 

 

היפנים מעריצים את השלכת שלהם (איך לא?), והסתיו הוא מושא נחשק בספרות ובשירה. הצפייה בצבעי השלכת, המכונה ביפנית: קוֹיוֹ (Kōyō) (משמעות השם – עלים אדומים) או מוֹמיג’י-גארי (momiji-gari) חשובה לא פחות מפריחת הדובדבן באביב, ונחשבת פעילות אהובה על היפנים מזה מאות שנים.

היפנים מתחזקים אפילו אתר אינטרנט בו ניתן לעקוב אחר התקדמות השלכת ולבחור את היעד הנחשק ביותר למראה המרהיב של השלכת בכל יום ויום. אם גם אתם רוצים לבחור את היום הכי יפה בשנה – אתם מוזמנים לבדוק כאן.

סתיו ביפן

אבל הסתיו ביפן הוא לא רק שלכת. הסתיו היפני מתאפיין גם במאכלים נפלאים, ובראשם פירות העונה: ענבים, אגסים ואפרסמונים, בשווקים תמצאו המון ערמונים, בדוכני הרחוב ובשלל קינוחים שונים ומגוונים המוגשים במסעדות. היפנים טוענים גם שבסתיו חלק מהדגים טעימים יותר מבשאר השנה.

 

סתיו ביפן | חבלי ארץ
צילום: https://pixabay.com/en/chestnut-chestnuts-fruit-brown-1784282/

 

וכמו כל עונה ביפן, זכה גם הסתיו לכמה וכמה פסטיבלים, שהעיקריים בהם:

פסטיבל הסתיו בטאקיאמה (Takayama Matsuri) (9-10/10) – תהלוכה של מרכבות אלים המברכות את התושבים לשנה פורייה ומוצלחת. נחשב לאחד הפסטיבלים היפים והמרשימים ביפן.

פסטיבל הסתיו בניקו (Nikko Toshogu Shuki Taisai) (17/10) – תהלוכה צבעונית שבראשה “שלושה מקדשים נישאים” אשר שמורים במשך כל השנה במקדש.

פסטיבל JIDAI בקיוטו (22/10) – אחד הפסטיבלים המפורסמים, תהלוכה מרהיבה ושמחה בה צועדים תושבי העיר לבושים בתלבושות מסורתיות מתקופות שונות בהיסטוריה של קיוטו.

 

הצטרפו אלינו. טיולי חבלי ארץ ליפן

בואו לטייל עם “חבלי ארץ” ביעד המבוקש – טיול לאיסלנד

גלו עוד על טיולים מאורגנים בתאריכים קרובים – הטיולים הקרובים

לחזרה לדף הבית – חבלי ארץ טיולים מאורגנים

הצטרפו אלינו גם בפייסבוק

שיתוף